رویدادهای اخیر
Home / سرمقاله / فریاد صلح : اگر کسی آن را بشنود.

فریاد صلح : اگر کسی آن را بشنود.

بتاریخ ۲۸/ ماه قوس سال جاری خورشیدی در شهر تاریخی قندهار، بر سطح قندهار بزرگ، تعداد زیادی از رهبران قبیله ای، دانشمندان، سیاستمداران، فعالان مدنی و روزنامه نگاران به منظور مشاوره ، به بحث و حل مشکل گردهم جمع شده بودند. از سوی مشران وسران ملی برسطح کشور این گونه ساختارها واقعا یک اقدام ارزشمند شمرده میشود، بالاخص بر سطح حوزه حنوب غرب که از فاجعه جنگ نهایتا متضرر شده است، جوانان آن تلف روستاها وخانه های شان ویرانه وهنوز هم در شعله های آتش میسوزد. در جلسه صدای صلح برعلاوه از سران ملی مقامات دولتی نیز حاضر بودند. مسؤلین دولتی ولایت قندهار در بیانیه های خویش برای سامعین اظهار کردند که در راستای حل معضله افغانستان بر سطح جهانی کوششها صورت گرفت؛ سیاسیون، نماینده های ملل متحد وسفیران کشورهای خارجی مستقر در افغانستان همه در راستهای رسیدن به این هدف ناکام ماندند.
حالا نوبت به علمأ، سران اقوام ، منورین ومتنفذین رسیده است که در راستای جنگ بندی و به هدف رسیدن برای صلح مسؤلیت شان را ایفأ نمایند زیراکه مشران افغانستان ومنورین از مشکلات ودربدریها واقف تر بوده نزاکتهای جامعه شان را درک کرده وآنها خوبتر از هرکس دیگر میدانند که عوامل جنگ چه بوده وازبین بردن آن به چه شکل امکان پذیراست. صدای صلح که در حقیقت فغان وفریاد ملت مظلوم افغان ، یتیمها، بیوه ها وفریاد همه جنگ زده ها است باید طرفهای درگیر در جنگ آن را به غور ودقت بشنوند.
در این صدا فریاد ودرد دل ملت جنگ زده پنهان است. صدای صلح صدای آرمانهای ملت بوده وترجمان خواسته های افغانها توسط افغانها است. صدای صلح وسیله خوبی برای آوردن وحدت ملی میان افغانها است . این صدا را باید اولا از سوی طرفهای درگیر جنگ بر سطح داخلی لبیک فته شود. در قدم دوم اگر جهانیان واقعا بر پایداری صلح باوردارند باید از این صدای صلح پشتیبانی کرده واز فیصله های آن حمایت کنند. منتظمین کنفرانس صدای صلح باید تلاش کنند تا برای نشستهای آینده مسؤلین طرفهای درگیر جنگ را حاضر کنند. مسؤلیت مصئونیت مسؤلین طرفهای درگیر جنگ را باید منتظمین وسران قومی وملی برعهده بگیرند وبرای آنها فضا را غرض مطرح نمودن شرائط وخواسته های شان فراهم نمایند. تسلسل صلح آمیز صدای صلح باید تنها محدود به منطقه قندهار بزرگ نه شود بلکه برای ایجاد تفاهم بین الافغانی به سوی ولایات دیگر کشور نیز کشانده شود. امید است که جیغ وفریاد افغانهای رنجیده وجنگ زده بالآخره بر مغزهای طرفهای درگیر جنگ اثر مثبت را انداخته پلانهای جنگی شان را تغیر داده وملت بلا کشیده را دیگر از شر جنگهای نیابتی نجات دهد. به آرزوی صلح دائمی وسراسری در کشور عزیز مان.
والسلام علیکم ورحمت الله ………..

comments

نظر خودرا بنویسید

. *

*